We gebruiken cookies om content en advertenties te personaliseren, om functies voor social media te bieden en om ons websiteverkeer te analyseren. Ook delen we informatie over het gebruik van onze site met onze partners voor social media, adverteren en analyse. Deze partners kunnen deze gegevens combineren met andere informatie die aan ze verstrekt is of die ze hebben verzameld op basis van het gebruik van hun services. Bekijk ons privacy statement in onderstaande link(s).

Nieuws

Nederland verdeeld over verkiezingsuitslag

Afgelopen woensdag mocht Nederland weer naar de stembus om een nieuwe Tweede Kamer te kiezen. De voorlopige uitslag van de verkiezingen van 2025 is inmiddels bekend. Hoewel de resultaten nog iets kunnen afwijken, lijken D66 en de PVV met ieder 26 zetels de grootste partijen te worden. Daarachter volgen de VVD met 22 zetels, GroenLinks-PvdA met 20 zetels en het CDA met 18 zetels. Alle overige partijen behalen minder dan tien zetels.


Wij van PanelWizard zijn benieuwd naar de mening van de Nederlander* en legden de volgende stelling voor:


“Ik ben blij met de (voorlopige) uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen 2025”


Ouderen vaker tevreden dan veertigers

Ruim de helft van de Nederlanders van 18 jaar en ouder (54%) geeft aan blij te zijn met de (voorlopige) uitslag van de verkiezingen. Onder 60-plussers ligt dit aandeel echter aanzienlijk hoger: 63% van hen is tevreden met de uitkomst. Opvallend is dat juist veertigers (40 tot 49 jaar) een stuk minder tevreden zijn. In deze leeftijdsgroep is slechts 39% blij met de uitslag, terwijl 61% het juist oneens is.


Fulltime werkenden en inwoners uit het noorden minder vaak blij met uitslag

Bijna de helft van de Nederlanders is het oneens met de stelling (46%). Er zijn duidelijke verschillen zichtbaar als we kijken naar arbeid en regio. Zo zijn fulltime werkenden aanmerkelijk negatiever over de uitslag: 53% is niet blij met de uitslag. Regionaal valt op dat vooral inwoners van Noord-Nederland kritischer zijn. Daar is (slechts) 39% blij met de uitslag, tegenover 61% die dat niet is.


Meningen lopen erg uiteen

De meningen die panelleden in open antwoorden gaven, lopen sterk uiteen. Veel deelnemers die het eens zijn met de stelling geven aan blij te zijn dat D66 de grootste partij is geworden en dat de PVV niet gewonnen heeft. Anderen hopen vooral op een stabiel midden kabinet waarbij optimisme en samenwerking centraal staat. Tegenstanders uiten zorgen over de formatie en een verdere versplintering van het politieke landschap. Daarnaast geven veel mensen aan dat hun voorkeurspartij niet de grootste is geworden.


*Steekproef: Nederlanders van 18 jaar en ouder. Representatief naar geslacht, leeftijd, opleidingsniveau, arbeidsparticipatie, gezinssituatie, regio en provincie.

Dit artikel is geplaatst op 5-11-2025.

 

Bent u ook geïnteresseerd in onderzoek via PanelWizard?