Nieuws
Is er angst voor een nieuw virus na besmettingen op cruiseschip?
Drie passagiers van een Nederlands cruiseschip in de Atlantische Oceaan zijn overleden aan een luchtweginfectie door het hantavirus, waarschijnlijk overgedragen door knaagdieren en daarna van mens tot mens. Twee slachtoffers waren Nederlanders. Het schip is van Kaapverdië naar Spanje gevaren. Momenteel is de repatriëring van alle passagiers vanuit Tenerife in volle gang. Een deel van de passagiers vliegt naar Nederland en gaat vanaf daar naar andere bestemmingen. Er zijn al een aantal besmettingen vastgesteld bij passagiers die aan boord waren. Passagiers moeten 42 dagen in (thuis)quarantaine.
Wij van PanelWizard waren benieuwd naar de mening van de Nederlander* en legden hen de volgende stelling voor:
“Door deze nieuwsberichten ben ik bang dat het besmettelijke hantavirus ook in Nederland gaat opduiken”
Vooral vrouwen en jongeren maken zich zorgen
Een derde van de Nederlanders (34%) is het eens met de stelling dat zij bang zijn dat het hantavirus ook in Nederland op gaat opduiken. Twee derde (66%) is het daar juist mee oneens. Vrouwen zijn vaker bang (42% vs. 26%), evenals jongeren (44% vs. 31% dertigplussers). Benieuwd hoe Nederlanders denken over een actueel onderwerp? Lees meer over PR-onderzoek.
Herinneringen aan corona spelen grote rol bij zorgen over hantavirus
In de toelichtingen verwijzen veel bezorgde Nederlanders naar de coronaperiode. Zij noemen de snelle verspreiding van virussen door internationaal reizen en de angst voor een nieuwe pandemie als redenen voor hun zorgen. Nederlanders die niet bang zijn, geven juist aan vertrouwen te hebben in de medische zorg en de voorzorgsmaatregelen. Ook vinden ze dat de media de situatie groter maakt dan nodig.
*Steekproef: Nederlanders van 16 jaar en ouder. Representatief naar geslacht, leeftijd, opleidingsniveau, arbeidsparticipatie, gezinssituatie en regio.
Dit artikel is geplaatst op 12-05-2026.
Bent u ook geïnteresseerd in onderzoek via PanelWizard?